12 maja lubelscy strażacy mieli swoje święto. Tego dnia odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 150-lecia istnienia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. W ramach obchodów mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w pikniku strażackim, odbywającym się w samym w centrum miasta.

Na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w piątek pojawiło się wiele wozów strażackich. Jednak nie było to związane z pożarem, ani wypadkiem, a piknikiem strażackim. Na wielu pojazdach, uczestnicy mogli zobaczyć logo z napisem „150 lat Straży Pożarnej w Lublinie 1873-2023”, ponieważ w tym roku lubelska Komenda Miejska PSP obchodzi swoje 150-lecie istnienia.

Strażackie święto trwało od godziny 11 do 18 przed CSK. Mundurowi przygotowali wiele atrakcji dla dzieci. Również dorośli mieli coś dla siebie, mogli podziwiać różnorodne strażackie pojazdy, jak również zasiąść za ich kierownicą. Dla najmłodszych były także przygotowane zabawy na torze sprawnościowym. Na miejscu, można było zapoznać się nieco z historią, liczne strażackie eksponaty uświetniały ten dzień. Oprócz tego, na pikniku można było wysłuchać, jak grają orkiestry dęte OSP, które wypełniały tło wydarzenia .

Uroczystości związane z Dniem Strażaka, rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie odbył się huczny przemarsz strażaków przez centrum miasta, a po nim rozpoczęła się uroczysta gala w Filharmonii Lubelskiej.