W poniedziałek wieczorem policjanci z Włodawy zostali wezwani do Okuninki, gdzie jeden z poszukiwaczy zabytków natrafił na nietypowe znalezisko. Na powierzchni Jeziora Białego unosił się stary karabin, który prawdopodobnie pochodził z okresu II wojny światowej. Był to model Mauzer, używany przez niemieckie i radzieckie wojska.

Poszukiwacz zabytków, który znalazł broń, nie próbował jej dotykać ani wydobywać z wody. Zamiast tego, natychmiast zadzwonił na policję i poinformował o swoim odkryciu. Policjanci przybyli na miejsce i zabezpieczyli karabin, który został przekazany do badań specjalistom.

Policja przypomina, że znalezienie broni palnej, nawet starej i niesprawnej, jest poważną sprawą. Posiadanie takiej broni bez odpowiedniego zezwolenia jest nielegalne i grozi surową karą. Artykuł 263§2 Kodeksu karnego stanowi, że sprawca tego rodzaju występku podlega karze do 8 lat więzienia. Nie ma znaczenia, czy broń jest fabrycznie wykonana, czy samodziałowa. Nie ma znaczenia, czy broń jest używana, czy tylko przechowywana jako pamiątka lub kolekcjonerski przedmiot.

Podobnie jest z amunicją. Nawet jeden nabój może być podstawą do postawienia zarzutów karnych. Dlatego policja apeluje do wszystkich osób, które znajdą broń lub amunicję, aby nie dotykały jej i nie zabierały ze sobą, lecz natychmiast zgłaszały to służbom porządkowym. Tylko w ten sposób można uniknąć niebezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej.