Wczoraj, 10 czerwca 2023 roku, na ulicy Berezowskiej w Międzyrzecu Podlaskim znaleziono suczkę w opłakanym stanie. Pies był niedożywiony, zaniedbany i pokryty ranami, w których żyły larwy much. Na szczęce i na listwie mlecznej miał dwa wielkie guzy, które mogły być nowotworami. Suczka miała na sobie skórzaną obrożę z metalową krową i krowi łańcuch przy obroży.

Znajdująca zabrała psa do weterynarza, który stwierdził, że pies jest w stanie agonalnym i ma niskie szanse na przeżycie. Zdecydowano się na uśpienie suczki, aby skrócić jej cierpienie. Znajdująca zawiadomiła również Urząd Miasta i policję o sprawie i poprosił o pomoc w ustaleniu właściciela psa. Na swoim profilu na Facebooku opublikowała zdjęcie suczki i prośbę o kontakt przez messenger, jeśli ktoś rozpoznaje psa lub wie, kto się nim opiekował.

To nie jest pierwszy przypadek znęcania się nad zwierzętami w tym mieście. W ostatnim czasie zgłaszano wiele przypadków porzucania, bicia i głodzenia psów i kotów. Niektóre zwierzęta były tak skrzywdzone, że musiały być uśpione lub zmarły z powodu ran i chorób. Organizacje prozwierzęce apelują do mieszkańców o zgłaszanie takich sytuacji na policję lub do schroniska dla zwierząt. Przypominają również, że znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Znęcanie się nad zwierzętami jest nie tylko okrutne, ale też niehumanitarne i nieetyczne. Zwierzęta są żywymi istotami, które czują ból, strach i cierpienie. Nie można ich traktować jak przedmioty czy zabawki, które można wyrzucić lub zniszczyć według własnego widzimisię. Każdy, kto decyduje się na przygarnięcie zwierzęcia, powinien być świadomy swojej odpowiedzialności za jego zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan. Jeśli ktoś nie jest w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednich warunków życia lub opieki weterynaryjnej, powinien oddać je do schroniska lub do osoby, która się nim zaopiekuje.