Wikipedia

We wtorek 15 sierpnia miała miejsce ostateczna narada zarządu krajowego PO co do miejsca ich posłów na listach Koalicji Obywatelskiej. Liderzy partii dyskutowali między innymi nad losami obecnych posłów ziemi lubelskiej, którzy będą ubiegali się o reelekcję.  

Trudne decyzje w szeregach PO

W ostatnich wyborach do Sejmu weszło pięcioro kandydatów z województwa lubelskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Byli to kolejno – Joanna Mucha, Marta Wcisło, Riad Haidar, Krzysztof Grabczuk i Michał Krawczyk. Ostatni rok przyniósł jednak wiele zmian w polskiej polityce, a powrót Donalda Tuska na fotel lidera PO, zwiastował nadchodzącą rewolucję. Po transferze Joanny Muchy do Polski 2050 Szymona Hołowni, mogliśmy być pewni że zmiana ta będzie wiązała się również z przetasowaniem w naszym regionie. Dziś, po ostatnich roszadach możemy być już jednak pewni kto w najbliższych dwóch miesiącach będzie walczył o głosy wyborców na ulicach miast i wsi w województwie Lubelskim.

Pierwsze miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej w Lublinie zdobyła Marta Wcisło, która już w 2019 roku zaskoczyła dużą część wyborców pełniąc po raz pierwszy mandat posła, dostając się do Sejmu z trzeciego miejsca.  

Posłanka, która w 2019 roku zdobyła serca wyborców, teraz stoi na czele swojej partii w stolicy Lubelszczyzny, zajmując tym samym miejsce które cztery lata temu piastowała Joanna Mucha (obecnie startująca z list Trzeciej Drogi). Jak mówią lokalni działacze PO, najwyższe miejsce na liście zawdzięcza intensywną pracą w Sejmie i dobrym odbiorem w mediach, czym zaskarbiła sobie sympatie wierchuszki partyjnej.  

Walka o miejsca na listach w Chełmie

Poznaliśmy również lidera listy KO w Chełmie. Na jej czele stanie były prezydent miasta, Krzysztof Grabczuk, który również będzie ubiegał się o reelekcję po wygranych wyborach w 2019 roku. Do ostatniej chwili nie było wiadome kto zajmie miejsce jedynki w Chełmie. Do miana lidera tamtejszych struktur pretendowała między innymi obecna burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska lub lider Lubelskich struktur PO, Stanisław Żmijan, który pod koniec obecnej kadencji Sejmu zajął miejsce zmarłego Riada Haidara.