fot. Policja Lubelska

W ostatnim czasie w Białej Podlaskiej doszło do dwóch wypadków z udziałem rowerzystów na ścieżce rowerowej przy ulicy Witoroskiej. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala z poważnymi obrażeniami, a kolejne dwie odniosły lekkie potłuczenia.

Pierwszy wypadek – najechanie z tyłu

Do pierwszego zdarzenia doszło po godzinie 16.00 na ścieżce rowerowej przy ulicy Witoroskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na łuku drogi na jadącą prawą stroną 69-letnią rowerzystkę, najechał z tyłu inny cyklista. Po tym obydwoje spadli z rowerów. W wyniku zdarzenia do szpitala z obrażeniami ciała trafił 47-latek podróżujący drugim jednośladem.

Drugi wypadek: zderzenie podczas wymijania

Do drugiego zdarzenia doszło około godziny 17.40, również na ścieżce rowerowej przy tej samej ulicy. W tym przypadku dwoje cyklistów zderzyło się podczas wymijania. Prawdopodobnie 32-latka oraz jadący z przeciwka 17-latek zaczepili się kierownicami. W wyniku zdarzenia do szpitala z obrażeniami ciała trafiła 32-latka.

Przyczyną tych wypadków mogła być nieuwaga lub błąd oceny odległości między rowerami. Aby uniknąć takich sytuacji, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Zawsze patrz przed siebie i obserwuj ruch na ścieżce rowerowej.
  • Jeśli nadjeżdża rowerzysta z naprzeciwka, ustąp mu miejsca i nie wymijaj go „na styk”.
  • Jeśli musisz skręcić lub zmienić pas ruchu, upewnij się, że nie ma za tobą ani przed tobą innego rowerzysty i sygnalizuj swój zamiar ręką lub dzwonkiem.
  • Nie używaj słuchawek lub telefonu podczas jazdy na rowerze, ponieważ mogą one odwrócić twoją uwagę i utrudnić komunikację z innymi uczestnikami ruchu.